3 tipy jak vyladit interiér novými záclonami

Záclony a závěsy jsou skvělou možností jak oživit interiér. Ale ještě než poběžíte do obchodu pro nové záclony, rozmyslete se i nad jejich praktickou funkčností. Tyto tipy vám výběr usnadní.

Dvakrát měřte, jednou vybírejte záclony

Možná si řeknete, že délku záclony snadno odhadnete, ale co je na interiérovém designu nejpřitažlivější? Detaily a to do pěkně dotažené detaily. Změřte si okno, respektive celou šířku plochy, kterou chcete záclonou zakrýt. Můžete se orientovat třeba podle délky garnýže. Nyní je k tomu třeba připočítat řasení. Zpravidla se změřená hodnota násobí dvěma nebo třemi. Pokud budete záclony po stranách zakládat, tak připočítejte ještě zhruba 8 centimetrů.

Styl záclony

Různé látky mají různé vlastnosti. Některé jsou lehčí, těžší, průsvitnější. Látka, kterou si vyberete, by měla odpovídat vašim představám. Bavlněné záclony vypadají skvěle, když se téměř dotýkají podlahy, ale nic vám nebrání s délkou záclony experimentovat. Krásně se natáhnou a dodávají uvolněný, něžný vzhled. Zajímavé a často používané materiály jsou například voál, mušelín, organza nebo hedvábí. Co se týče barev a dekorů, tak je na trhu více než široká škála všech možných barev, odstínů či vzorů.

Jak moc na vás sousedi uvidí?

Záclony zpravidla nemívají funkci úplného zatemnění. Pokud nemáte nebo nechcete například žaluzie, ale chcete se vyhnout i zvědavým pohledům zvenčí, tak sáhněte po závěsech. Dále můžete vybírat z průsvitných či poloprůsvitných závěsů a záclon. Posouváním záclony si může plynule regulovat propustnost světla. Závěsy jsou energeticky výhodné, protože snižují tepelné ztráty okenními a dveřními otvory. Izolují hluk z venku. Záclony se hodí i pro atypické nebo velké plochy.

0 komentářů u “3 tipy jak vyladit interiér novými záclonami