Bytový design a psychologie barev 5. část – šedá a hnědá

Šedá a hnědá jsou tradiční barvy, kterými rádi malujeme zdi interiérů. Pojďme se na ně podívat zblízka.

Šedá barva

Evokuje klid, pohodlí a neruší oči. Toužíte-li po klidu, vymalujte si doma šedivě. Nezní to moc lákavě, pokud se to takto řekne, ale zkuste si to představit. Výraznější šedá symbolizuje sílu, jemnější pocit navodíte výběrem měkčího odstínu.

Již jsme se setkali s tím, že lidé občas vnímají šedou jako depresivní. Zkuste nad šedou přemýšlet jinak. Tak například má schopnost dobře splývat s jinými barvami a lze použít jako neutrální pozadí. Je pravda, že v třeba v dětském pokoji mohou různé odstíny šedé působit příliš vážně. Na druhou stranu je to skvělá barva pro muže. V jejich pracovnách se šedá bude vyjímat krásně.

Šedivá poskytuje dokonalou kulisu tomu, co má vyniknout. Skvěle ladí s pastelovými barvami a dřevo na šedé jen září. Příliš výrazné čalounění u pohovky? Utlumte ji trochou šedé. Ať už na stěně nebo v podobě polštářů. Nic nezkazíte šedou v kuchyni nebo koupelně. Šedá a bílá je v tomto případě klasika.

Šedou kombinujte, kombinujte a kombinujte. Bílá, červená, žlutá, co si jen budete přát. Dosáhnete tak krásných výsledků uvnitř i venku.

Hnědá barva

Zemitá barva navozuje pocit bezpečí. I to je možná důvod, proč je v poslední době tak populární. Dalo by se říct, že je to společenská barva. Hodí se do kruhu přátel a rodiny. S hnědou zpomalíte, relaxujete. Tmavě hnědá představuje přírodu a přírodní materiály.

Hnědá se skvěle hodí k dalším přírodním barvám jako je zelená nebo oranžová. Spolu tvoří výbornou partii. S takovými barvami vyzařuje interiér příjemným teplým dojmem.

Dobře se hodí do dvojice s krémovou barvou, kde vzniká příjemný, ale elegantní kontrast.

Hnědé odstíny je třeba skloubit s dřevěným nábytkem, který je dominantou snad každého interiéru. Trochu života můžete interiéru dodat pohovkou nebo křeslem, které mají výraznější čalounění. Tmavě hnědá až čokoládová výborně ladí například s vínovou, bleděmodrou barvou nebo tlumenou zelenou.

0 komentářů u “Bytový design a psychologie barev 5. část – šedá a hnědá