Diamantové kotouče – jak vybrat

Potřebujete uříznout stavební materiál? Ať už jde o řezání betonu, cihel, žuly, obkladů a dlažeb, střešních tašek či jiných stavebních materiálů, při stavbě nebo rekonstrukci domu či bytu se neobejdete bez nástroje, kterým jsou řezné diamantové kotouče.

Prozradíme Vám, jak diamantové kotouče fungují a jak vybrat vhodné diamantové kotouče pro Vaši práci.

Diamantové kotouče jsou na trhu v řadě provedení, rozměrů i kvalit. Na různé materiály jsou vhodné různé diamantové kotouče a ne každý zvládne co potřebujete. Jak se v nich ale vyznat? V následujícím článku Vám prozradíme několik základních pravidel, jak diamantové kotouče fungují a jak vybrat vhodné diamantové kotouče pro Vaši práci. Obrátit se také můžete přímo na odborníky na diamantové kotouče, kteří Vám ochotně poradí.

diamantové kotouče

Jak diamantové kotouče fungují

Na začátek je vhodné si krátce říci, jak diamantové kotouče fungují. Řezné diamantové kotouče se skládají z ocelového těla (disku, nosiče) a pracovní části – segmentu / segmentů. Diamantový segment se pak skládá z diamantových zrn a kovového pojiva (matrice), ve kterém jsou uložena. Podle složení kovového pojiva se bude segment různě rychle odbrušovat a obnažovat diamantová zrna. A protože stavební materiály jsou různé, také při výrobě segmentů se používají různé směsi kovů, aby v materiálu, který budete řezat, měly vybrané diamantové kotouče optimální životnost i výborné řezné vlastnosti.

Čím tvrdší materiál řežete, tím měkčí musí být pojivo segmentu diamantového kotouče a naopak.

Například pro řezání tvrdých materiálů je vhodné použít diamantové kotouče s měkkým pojivem. Tím je zaručeno, že se bude kovová součást segmentu odbrušovat dostatečně rychle a ostří nových diamantů bude obnaženo. Diamantové kotouče s příliš tvrdým pojivem by se Vám zalešťovaly, pálily a neřezaly. Proto například diamantové kotouče na cihly nejsou vhodné na žulu. Naopak při řezání měkkých abrasivních materiálů musí být pojivo tvrdé, aby zbytečně nedocházelo k odbroušení ještě ostrých diamantů, jinak by měl kotouč krátkou životnost. Pokud si s výběrem nevíte rady, pomůže Vám Rádce pro správný výběr diamantového kotouče.

Jaké jsou typy diamantových kotoučů?

Podle provedení segmentu rozlišujeme několik typů diamantových kotoučů, které se hodí pro různé práce:

Celoobvodové hladké diamantové kotouče

pokud jsou dostatečně tenké s jemným diamantem, poskytují hladký řez bez oštípaných hran, ale hůře se chladí a nehodí se příliš pro hluboké řezy. Nejčastěji se používají pro řezání obkladů a dlažeb, desek z kamene. Diamantové kotouče větších průměrů by měly být chlazeny vodou.

Turbo diamantové kotouče

mohou mírně štípat hrany, ale také se lépe chladí než celoobvodové. Často s nimi pracují například pokrývači, kameníci. Existují ale velmi tenké speciály – diamantové kotouče na slinutou dlažbu, které mají obdobně hladký řez, jako celoobvodové kotouče. 

Segmentované diamantové kotouče

dobře se chladí a odvádějí materiál z řezu. Tyto diamantové kotouče jsou vhodné především k hrubšímu řezání stavebních materiálů a hodí se i pro hlubší řezy.

Turbo-segmentované diamantové kotouče

spojují výhody segmentovaných a turbo kotoučů. Jsou to oblíbené diamantové kotouče na beton a armovaný beton.

Bohatý přehled různých typů diamantových kotoučů od každého provedení určeného na různé stavební materiály naleznete v katalogu řezných diamantových kotoučů.

Vyplatí se kvalitní diamantové kotouče?

Cenu diamantového kotouče ve výrobě tvoří více faktorů – kvalita nosiče, složení pojiva segmentu, ale hlavně kvalita a objem diamantových zrn. Důležité také je, zda a jak výrobce diamantové kotouče testuje (nejlépe v našich místních podmínkách), zda splňují normy a obsahují český návod, aby se Vám do rukou dostaly jen spolehlivé a bezpečné diamantové kotouče.

Dobře vybrané kvalitní diamantové kotouče se skutečně vyplatí.

U řady nedostatečně označených kotoučů pochybné kvality riskujete nejen částku utracenou za diamantové kotouče, ale především své zdraví. Kvalitní diamantové kotouče (vůbec nemusí být nejdražší) se pro většinu Vašich prací vyplatí – cena za kus může být třeba o něco vyšší, ale práce bude rychlejší, snadnější, bezpečnější a především cena za řez Vás vyjde levněji.

0 komentářů u “Diamantové kotouče – jak vybrat