Ekologická likvidace auta

Jste v situaci, kdy vám auto dosluhuje ? Vlastníte starý nebo havarovaný či jinak poškozený automobil ? V tom případě jste už určitě uvažovali i o jeho zlikvidování. Pokud je váš vůz nepojízdný nebo po havárii, je celá řada autovrakovišť, kteří jsou vám dnes schopni ve věci likvidace nabídnout kompletní služby od odtahu vozidla, přes jeho ekologickou likvidaci, až po trvalého odhlášení vozu. Veškeré další úkony se řídí podle stavu vozu, kterého se máte zájem zbavit. Autovrakoviště totiž mohou i automobil vykoupit, některé díly použít k dalšímu prodeji a zbytek autovraku ekologicky zlikvidovat. V tomto případě můžete počítat i s tím, že z vozidla ještě nějakou finanční hodnotu dostanete. Pokud se již vozidlo nedá použít na náhradní díly, pak mají provozovatelé povinost provést likvidaci ze zákona bezplatně a vystavit vám doklad o jeho likvidaci.

Některá autovrakoviště vám jak v případě použití vozidla na náhradní díly a jeho následné likvidaci, tak i bez užití dílů vybírají za to, že vozidlo zlikvidují skryté poplatky (například za vystavení dokladu a podobně), na to si je třeba dávat pozor. Ekologická likvidace vozidel by měla být provedena skutečně zdarna. Jiné vrakoviště však svým zákazníkům vycházejí naopak vstříc, nabízejí nejvyšší možné ceny za díly z vašeho automobilu a ještě provádí na vlastní náklady a pro vás tedy zrarma odtah vozidel alespoň v rámci krajů nebo okresů, kde fungují. Je potřeba si také v tomto případě zjistit, zda vykupují díly od značky vozu, který vlastníte.

V praxi se víceméně ekologická likvidace vozidel řeší tedy tak, že vozidlo dopravíte anebo si necháte dopravit k autorizovanému provozovateli vrakoviště, který buď auto odkoupí anebo jeho zaměstnanci provedou zešrotování vozidla rovnou. K návštěvě je si třeba vzít občanský průkaz, techničák od vozidla a taktéž poznávací značky (ty vám zůstanou a odevzdáte je až při odhlášce na oboru dopravy). Následně vám na autovrakovišti vystaví doklad o ekologické likvidaci vozidla, který je klíčový pro jeho odhlášení. s tímto dokladem pak vlastně jen zajdete na magistrát, kde je vozidlo hlášeno v evidenci a odhlásíte ho trvale. Tímto vám skončí i povinnost platit na vozidlo povinné ručení, avšak informujte o této skutečnosti vaši pojišťovnu dopisem, do něhož přiložte kopii TP a dokladu o sešrotování předmětného vozidla. Co se rozlišování podle zákona týká a většinou se to odráží i na vrakovištích v otázce, zda je auto vykupitelné či nikoliv hraje velkou roli i to, zda má vaše vozidlo ještě většinu karosářských dílů, motor a převodovku.

0 komentářů u “Ekologická likvidace auta