Evropané vděčí starověkému Řecku za víno

Když se řekne romantická večeře, posezení s přáteli, v naší představě jistě nechybí sklenka vína. Češi patří mezi dobré pěstitelé a výrobce kvalitního vína, ale víte jaká je jeho historie? Jak se dostalo do Evropy?

„Víno“ ve starověku
Cesta byla dlouhá a začala již v době době kamenné. Nejstarší doklady o pěstování vinné révy byly nalezeny v Turecku, odkud se vinná réva rozšířila do Mezopotámie a Egypta. Mnoho dobrých věcí vzniklo náhodou a jinak tomu nebylo ani s výrobou vína jako nápoje. Došlo k tomu, když se na uložené hrozny zapomnělo a ty zkvasily. Vinný nápoj, však tehdy nebyl pro každého, byl určen jen pro významnou elitu a náboženské účely. Za rozšíření vinné révy přes Sicílií do celé Evropy však vděčíme právě Řekům v době bronzové. Řekové mají také zásluhu na tom, že se víno rozšířilo i mezi obyčejné lidi a tím se začalo používat i mimo náboženské příležitosti.
Řecké vylepšení vína
Řekové pravděpodobně přidávali do kvašeného moštu upravenou mořskou vodu, hlavně kvůli naředění, ale také věřili, že nápoj tak zesládne. Také objevili konzervační účinky borové pryskyřice. Řecké víno bylo tehdy hodně ceněno. Římané také začali pěstovat a vyrábět víno, ale řecké víno bylo stále oblíbenější a cennější.
Kvalitu vína významně ovlivňuje několik faktorů. Zejména je to kvalita keře, klima, půda a výroba. Nejlepší je teplé, suché, slunečné podnebí s přiměřenou vlhkostí. Řecko je tedy ideální. Řekové byli již před dávným časem mistry vinaři a není tomu jinak ani dnes.
„Já mas!“ (Na zdraví)
Řecká vína si můžete objednat po kliknutí na láhve ZDE

Bílé Řecké víno

Červené Řecké víno

0 komentářů u “Evropané vděčí starověkému Řecku za víno