Jak řešit zahradu v malém prostoru?

Předzahrádka má především sloužit jako okrasný a uvítací prostor zároveň. Kompozici bychom měli řešit tak, aby zde byly použity především malé keře a ostatní rostliny malého vzrůstu. Dobré je také zvolit odolný trávník, ve kterém jsou zabudované chodníčky. Musíme také počítat s prostorem pro příjezdovou cestu do garážového stání. Zahrada musí působit esteticky během celého vegetačního období rostlin, které zde vysadíme. Dominantou malé zahrádky může být jak strom, tak i vhodně umístěná skalka.

Jak správně členit prostor malé zahrádky

Pokud je tvar zahrady čtvercový nebo obdélníkový, můžete zvolit diagonální členění prostoru. Do každého vytvořeného prostoru můžete umístit jednu dominantní rostlinu nebo keř. Pokud toužíte po vlastních bylinkách, i zde najdete uplatnění pro záhonek s mátou nebo tymiánem. Mezi jednotlivými záhonky se budou krásně vyjímat kamenité chodníčky s obrubami. Pokud nezbývá místo na vysazení květin, můžete použít kamenná korýtka, která jsou pro malé prostory vhodnější. Realizace zahrady by měla především splňovat vaše představy a nápady. Nezapomeňte na odpočinkovou zónu, kde budete moci relaxovat.

Správně řešené místo pro odpočinek

Návrhy zahrad nezahrnují jen to, jak správně osadit stromy, keře a květiny, ale řeší také to, jakou architekturu do prostoru umístit. Zahradní architekturou máme nyní na mysli například prostor pro odpočinek a relaxaci, zahradní krb a gril, případně i dětské hřiště nebo pískoviště. Příjemné posezení nemusí být nutně tvořeno luxusními kusy nábytku. Správný domácí kutil bude určitě schopný vyrobit krásnou lavičku nebo stolek a bude mít i dobrý pocit z odvedené práce. Velkou inspiraci naleznete v různých galeriích na internetu, případně vám poradí firma, která návrhy a realizace zahrad provádí a má v tomto oboru mnohaleté zkušenosti. Venkovní nábytek by měl být především odolný vůči povětrnostním vlivům počasí. Stejně tak dbejte na výběr venkovní podlahy. Moderní jsou například dřevěné, které lépe vedou teplo. V letních měsících nejsou tyto typy podlah tak rozpálené jako dlažba a při podzimním posezení u grilu příjemně hřejí.

0 komentářů u “Jak řešit zahradu v malém prostoru?