Jaký je rozdíl mezi plotovkami a palubkami?

Řada lidí si plete, jaký je rozdíl mezi plotovkami a palubkami. Obecně se dá říct, že rozdíl mezi nimi není nikterak dramatický a že jsou si velice podobné. Hlavní rozdíl je v jejich využití. Kdybychom se měli věnovat tomu, v čem jsou si podobné, tak je to materiál a způsob výroby. Jak plotovky, tak palubky se vyrábějí ze dřeva. Většinou se řezají z dřevěných hranolů na požadovanou velikost, výšku a šířku. Poté se frézují a hoblují, aby se dosáhlo požadované drsnosti a kvality povrchu. V další fázi dochází k sušení dřeva. Míra sušení se většinou pohybuje okolo 10 – 15%. Následuje povrchová úprava – ochranný nátěr nebo lazura na dřevo. Plotovky i palubky se zpravidla vyrábějí ze smrku nebo borovice nebo cedru.

Plotovky

Plotovky se vyrábějí zpravidla ze smrkového dřeva, jejich hlavní funkcí, jak už název napovídá, je být součástí dřevěných plotů. Na rozdíl od palubek mají často z estetických důvodů jeden konec zaoblený nebo zašpičatělý.

Palubky

Palubky mají, na rozdíl od plotovek, které se vyrábí téměř vždy pro dřevěné ploty, mnohem širší využití.

Nejčastější využití je při obkladech místností (obkladové palubky) nebo při tvorbě podlahy (podlahové palubky). Obkladové palubky mají většinou na boku drážku pro snadnou instalaci a tím se liší od plotovek, u kterých je z estetických důvodů žádoucí hladký bok. Obkladové palubky se využívají na obklad stěn, altánů, fasád i dřevěných domků. Podlahové palubky se vyrábějí z masivního dřeva a stejně jako obkladové palubky mají na bocích drážku, která umožňuje snadnou instalaci při stavbě podlahy.

Příspěvek byl publikován v rubrice PR články a jeho autorem je Majak. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

0 komentářů u “Jaký je rozdíl mezi plotovkami a palubkami?