Mobilní wc aneb kam s tím?

Pokud vlastníte chalupu daleko za Prahou v krajině člověkem nepolíbené, jistě jste si položili otázku, jak řešit odpad. Teď mám na mysli zejména odpad biologického původu, stručně řečeno fekálie. Tento problém lze řešit buď latrínou, tedy suchým záchodem, nebo modernějším mobilním wc. Mobilní wc je na rozdíl od suchého záchodu hygieničtější a také šetrnější k přírodě.

Výhody mobilních wc

Největší výhodou a často také hlavním argumentem ke koupi mobilní toalety je především nezávislost na občanské vybavenosti a infrastruktuře v daném místě. Mobilní wc nepotřebuje ani přívod vody, ani odvod odpadu do kanalizace, či jímky. K jejich instalaci není navíc zapotřebí žádných stavebních úprav, jedná se tedy o poměrně ekonomické řešení. Moderní mobilní záchody jsou navíc téměř bez zápachu, nemusíte se tedy obávat, že Vám budou otravovat vzduch, a to doslova.

Chemické mobilní wc

Chemické wc patří mezi nejrozšířenější u nás. Sestávají ze dvou na sobě závislých prvků. Tím prvním je nádoba na vodu, kterou se splachuje. Druhým prvkem je sběrná nádoba, kde jsou shromažďovány fekálie a za pomoci speciálního chemického přípravku se zde rozkládají. Chemický přípravek je nutné před použitím dobře promíchat v určeném poměru s vodou. Určitě se vyplatí zakoupit dražší, za to ale kvalitnější chemii, která funguje dobře. Vhodné je také použít toaletní papír, který je pro chemické záchody určen. Jedná se snáze rozložitelný toaletní papír, který následně nezanáší sběrnou nádobu.

Ostatní druhy mobilních wc

Méně rozšířené, avšak velmi kvalitní mobilní wc jsou tak zvané separační toalety. Ty oddělují tuhý odpad od odpadu tekutého. Tekutý odpad je odváděn stranou do připravené nádoby. Pokud obsah nádoby s tekutými odpady naředíte ve správném poměru s vodou, lze jej použít jako hnojivo na zahrádku. Tuhý odpad je pomocí ventilátoru vysušen a lze také použít jako hnojivo.

Kompostovací záchody jsou posledními, kterými se v tomto článku budeme zaobírat. Jsou ze všech mobilních záchodů, které jsme si zde zmínili nejekologičtější. Proto jsou také jako jediné opatřeny mezinárodním ekologickým certifikátem. Základem sběrné nádoby je speciální substrát. Po určité době používání je výsledkem suchá kompostovací směs, kterou lze taktéž využít jako hnojivo.

0 komentářů u “Mobilní wc aneb kam s tím?