Není tiskárna jako tiskárna

Pravděpodobně každý zná a umí používat klasickou tiskárnu k počítači, která již patří ke standardní výbavě. Nicméně pokud bychom se vrátili nějakých pár stovek let zpět už by se nejednalo o tak běžnou záležitost. Za první tiskárnu bychom mohli označit v roce 1447 Gutenbergovu tiskárnu, která představovala tehdejší výkřik moderní techniky.

Samozřejmě nešlo o žádný automat, jako jsou dnešní laserové tiskárny či specializované tiskárny štítků. Aby se vůbec mohlo začít tisknout, bylo nutné ručně poskládat celou stránku písmenko po písmenku.  Dovedete si jistě představit, jaká to byla práce a že se netiskli žádné nesmysly.

Ale zpět do současnosti. Jak šel čas bylo možné si tiskárnu pořídit i domů a také se začala zmenšovat a zlehčovat. Pryč jsou doby, kdy šlo o velká, těžká zařízení, náročná na provoz a samozřejmě také hodně drahá. Nyní si již můžete vybírat přesně takovou, která splňuje vaše požadavky. Jaké jsou výhody, a nevýhody různých druhů dnešních tiskáren si povíme dále.

 

 

Inkoustové tiskárny

Pokud pomineme ještě starší jehličkové tiskárny, jedná se o první druh, který se dostal k použití do domácností. Výhodou těchto tiskáren je levný provoz a relativně nízké pořizovací náklady. Zároveň se inkoustové tiskárny vyznačují kvalitním zpracováním barev díky tomu, že používají několik tiskových kazet s různými barvami. Určitou nevýhodou je malá trvanlivost inkoustových náplní. Je tedy vhodná spíše na místa, kde se opravdu barevně tiskne hodně a požaduje se kvalita. V případě, že tisknete spíše pouze klasické dokumenty bez barvy není již také zcela vhodná, díky ceně inkoustové náplně.

Laserové tiskárny

Vyznačují se dobrou kvalitou tisku, k dispozici jsou buď černobílé, nebo barevné. Pořizovací cena laserových tiskáren je již trochu vyšší, hlavně pokud chcete barevnou laserovou tiskárnu. Nicméně následně vycházejí velmi příznivě náklady za tiskový toner, který se zde využívá. Zároveň má tento toner delší trvanlivost než v případě inkoustových tiskáren. Technologie laserového tisku pochází od společnosti Xerox v USA z roku 1938. Od té doby se laserové tiskárny dostali ze sféry velkých podniků až do domácností.

Multifunkční tiskárny

Spojují v sobě několik funkcí najednou. Kromě klasického tisku můžete využít také skenování či faxové služby. Většinou je vše ještě vylepšeno možností napojení do sítě, či připojení na wi-fi. Tento typ tiskáren je již také cenově dostupný a k dispozici jak pro inkoust, tak pro laser, včetně možnosti barevného tisku. Pokud hledáte zařízení, které bude vhodné jak do kanceláře, tak do domácnosti je multifunkční tiskárna to pravé pro vás.  Jako jedny z kvalitních můžeme doporučit například multifunkční tiskárny Brother v japonské kvalitě.

Specializované tiskárny

Mezi specializované tiskárny je možné zařadit tiskárny samolepících štítků, které slouží hlavně pro evidenci jak ve skladech, tak v kancelářích. K dispozici jsou již také ruční tiskárny štítků, kde si můžete přímo v terénu nastavit obsah tisku, ihned vytisknout a použít. Tiskárny jsou již cenově velmi dostupné a ušetří hodně času, oproti tisku a přípravě v běžných typech tiskáren.

Jak je vidět není tiskárna jako tiskárna a při výběru je třeba brát v potaz jejich různé vlastnosti a možnosti použití. Vždy však doporučujeme nevybírat pouze podle ceny ale spíše dle kvality tiskárny, ceny náplní do tiskárny a také možnosti servisu, které jsou hlavně pro firmu zásadní. Jako jedny z kvalitních můžeme doporučit tiskárny japonské značky Brother, které se vyznačují svou kvalitou a podporou ze strany výrobce.

 

 

 

 

 

0 komentářů u “Není tiskárna jako tiskárna