Pamětní stříbrná mince, 200Kč 17. listopad 1989

Pamětní stříbrná mince, 200Kč 17. listopad 1989

Začátkem listopadu tohoto roku bude vydána Českou národní bankou nová stříbrná pamětní mince k výročí 17. listopadu. Jako vždy to budou pamětní mince ve vynikající kvalitě proof i standard. Jako bonus, však vydává ČNB ještě sadu, která bude obsahovat stříbrnou minci 17. listopad v proof kvalitě a k tomu medaili s podobiznou devátého československého a posléze prvního českého prezidenta zvoleného po roce 1989 Václava Havla.

Pro připomenutí toho významného dne se vraťme trochu do historie. Dne 17. listopadu 1939 došlo v Protektorátu Čechy a Morava k brutálnímu potlačení protinacistické demonstrace, která následovala po pohřbu Jana Opletala. Jan Opletal se zúčastnil protinacistické demonstrace, která probíhala 28. října 1939 (tedy na výročí založení samostatného československého státu po 1. světové válce). Konkrétně byl nacisty postřelen a později v nemocnici zemřel. Dne 15. listopadu proběhl Opletalův pohřeb, kterého se zúčastnili tisíce vysokoškolských studentů a který se v důsledku tak masivního setkání „zvrhl“ na protinacistickou demonstraci. Důsledkem této demonstrace bylo plošné uzavření všech českých vysokých škol a kolejí říšským protektorem Konstantinem von Neurathem. Přes tisíc studentů bylo posláno do koncentračního tábora Sachsenhausen, který se nacházel nedaleko Berlína. Několik dalších studentů a funkcionářů studentských organizací bylo popraveno. Později byl po této události 17. listopad vyhlášen jako Mezinárodní den studentstva.

Není náhodou, že i v roce 1989 se demonstrovalo zrovna dne 17. listopadu. Studenti a vlastně veškerá „zbylá“ inteligence se vydali opět protestovat – tentokrát proti komunistické straně a jejímu vedení. Tato demonstrace byla ale, podobně jako v roce 1939, brutálně potlačena Státní bezpečností, která studenty nemilosrdně zmlátila. Tímto dnem byla vlastně započatá Sametová revoluce. Asi všichni si pamatujeme cinkání klíčů mnohatisícového davu na Václavském náměstí. Někteří se zúčastnili cinkání osobně, někteří jen pomyslně (podle některých historických záznamů bylo v té době okolo -17oC!). Nicméně samotný pojem „Sametová revoluce“ je spíše československý pojem, neboť v bývalém světském bloku se komunistické systémy začaly hroutit již počátkem jara, jako například v Polsku. Nejznámějším činem asi bude stržení berlínské zdi, která rozdělovala město od poloviny roku 1961 na západní a východní blok. Zeď byla postavená v důsledku studené války mezi Sovětským svazem a západem (v čele s USA).

Po Sametové revoluci stál Václav Havel za založením protikomunistické strany, nebo spíše hnutí, Občanské fórum a jako jeho člen a kandidát byl v prosinci 1989 zvolen novým československým, a po 41 letech prvním nekomunistickým, prezidentem. Krátce před rozpadem Československé federativní republiky Václav Havel abdikoval na post prezidenta a stáhl se do ústraní. Po rozdělení ČSFR na samostatnou Českou a Slovenskou republiku 1. 1. 1993, byl dne 26. ledna opět zvolen prezidentem nového státu jménem Česká republika, kde setrval po 2 volební období.

Na závěr jen dodejme, že samotný pojem „sametová revoluce“ vznikl pro svůj nenásilný a neozbrojený převrat od komunistické moci k demokracii, kdy nebyl nikdo smrtelně zraněn. Což se ale o samotném 17. listopadu říci nedá.

Tyto pamětní stříbrné mince,  nebo sadu stříbrné pamětní mince s medailí můžete objednávat na e-shopu společnosti TrustWorthy Investment CZ a.s.

 

0 komentářů u “Pamětní stříbrná mince, 200Kč 17. listopad 1989