Více jak 100 let spokojeného spaní na pružinových matracích.

Při nákupu matrací se dnes a denně potýkáme s názorem, že pružinové matrace nejsou dost dobré a lidé jim nevěří. Přitom tento názor nemá vůbec reálný základ, nebo spíše mají lidé zkušenosti s matracemi, které byly technologicky špatně vyrobené. Je samozřejmé, že dřívější technologie se s dnešními nedají srovnávat a také zpracování pružin nebylo vždy tak důmyslné.
Přesto se s pružinovými matracemi můžeme setkat již od 18 století. Pružiny v té době byly k sobě svazovány různými popruhy, látkami ale také byly mezi sebou propojeny dalšími pružinami. V některých případech toto technologické zpracování vydrželo dodnes. Takto zpracované jádro matrace se nazývá bonelová pružina.
Stávalo se, že při dlouhodobém zatížení matrace se tyto pružiny o sebe třely a při dlouhodobém namáhání určitých částí pružinka praskla a dokonce propíchla i potah matrace, a nebo byla lehce nahmatatelná. Dnes se samozřejmě změnila výroba těchto bonelových jader. A to hlavně v technologii kalení pružin a také v použití kvalitních tzv. roznášecích vrstev. Jsou to vlastně vrstvy různých materiálů, které oddělují pružiny od pěn, které tvoří vrchní část matrace. Tyto roznášecí vrstvy tvoří např, kokosová vlákna, nebo seacelová vlákna a také někdy hodně hustá pěna, která nedovolí, aby pružiny byly nahmatatelné nejen rukou, ale hlavně při ležení. U správně vyrobené matrace by laik neměl vůbec poznat, zda je matrace pružinová, nebo pěnová.
Je pravda, že některé firmy, ve snaze snížit co nejvíce náklady, používají velmi nekvalitní roznášecí vrstvy anebo také žádné, což se velmi brzy projeví při používání matrace. V tomto případě se pěna rychle proleží a pružiny začnou při ležení tlačit. Tyto firmy jen podporují v lidech zakořeněný názor, že jsou lepší pěnové matrace.
Proto je třeba při výběru pružinové matrace velmi dbát na složení vrstev a také na pověst a profesionalitu firmy, která matrace vyrábí.
Další, nová technologie při výbobě pružinových matrací, je tzv. taštičková metoda. Taštičkové pružiny tam již nejsou propojené mezi sebou, ale každá pružinka je zašitá zvlášť v taštičce. Tudíž při tlaku, které tělo na pružinky vyvíjí, se stlačí pouze ta, na kterou je tlak vyvíjen. Tím vlastně celý tento pružinový systém podporuje správnou polohu těla. Ještě je nutno říci, že při použití pružinek se také pracuje s jejich průměrem, kdy jsou pod jednotlivé části těla dány pružinky různých průměrů tak, aby kopírovaly tělo co nejlépe a vytvářely tak správné tužší a měkčí zóny .
Dalším kritériem kvality matrace je také počet pružinek v jádru. Zde platí pravidlo, že čím více pružinek, tím kvalitnější matrace.
Velkou výhodou pružinových matrací je jejich vzdušnost. Jsou velmi vhodné do vlhčích prostředí, jako jsou třeba v zimě nevytápěné chaty a chalupy, dále jsou vhodné pro lidi, kteří trpí nadměrným pocením a pro alergiky. Pružinové matrace jsou velmi vhodné i pro starši lidi, protože se z nich velmi dobře vstává.
Pružinové matrace jsou také pro svoji hygieničnost velmi vhodné do hotelů, penzionů a vůbec do všech veřejných ubytovacích zařízení. V luxusních hotelích používají dokonce systém Continental Bed, což jsou vlastně dvě na sobě položené pružinové matrace s tím, že jedna je zabudovaná do tzv. springboxu a druhá položená na ní, s matracovým topem navrch.

Pružinové matrace jsou určeny na pevné – laťkové rošty, nebo na desky. Snad jedinou nevýhodou je ta, že se nedají polohovat. Ale vývoj jde dále a někteří zahraniční výrobci už přicházejí na trh s dalšími technologiemi při výrobě pružinových matrací s tím, že tyto již půjdou i polohovat.

Jedním z předních výrobců kvalitních pružinových matrací je firma Materasso.
Mají v nabídce jak pružinové bonelové, tak i taštičkové matrace vysoké kvality.
Jedněmi z nejprodávanějších pružinových taštičkových matrací jsou matrace:

 

Primátor bio-ex

Pružinová matrace s použitím taštičkových pružin, zabezpečujících dostatečnou vzdušnost i při použití na méně vzdušném podladě. Zvýšený komfort matrace je zabezpečený použitím komfortní vyprofilované HR pěny, FYZIOSYSTEM 7 zón tuhosti. Matrace se vyrábí ve dvou tuhostech T3 a T4. Snímatelný, pratelný potahALOE VERA, obsahuje enzymy, minerální látky a animokyseliny, které působí na pokožku a pomáhají ji čistit a regenerovat. Vhodný podklad pro matraci – pevná deska či rošt.

potah ALOE VERA prošitý s PES vláknem – gramáž 200 g/m2;
vrchní a spodní profil: studená (HR) pěna o hustotě 38 kg/m3;
chránič pružiny: T3 – přírodní SEACELL vlákno, T4 – přírodní kokosové vlákno;
střed: taštičková pružina systém 350;
FYZIOSYSTÉM – 7 zón tuhosti

 

Komodor bio-ex

Pružinová matrace s použitím taštičkových pružin, zabezpečujících dostatečnou vzdušnost i při uložení na méně vzdušný podklad. Vysoký komfort matrace je zabezpečen poutižím kvalitních (HR) studených pěn a viscoelastické pěny. FYZIOSYSTÉM 7 zón tuhosti. Matrace se vyrábí vše dvou tuhostech T3 a T4. Snímatelný, pratelný potah BAMBOO z přírodního bambusového vlákna. Vhodný podklad pro matraci – pevný rošt či deska.

potah BAMBOO prošitý s PES vláknem – gramáž 300 g/m2;
vrchni a spodní desky: viskoelastická – líná pěna o hustotě 50 kg/m3 a studená (HR) pěna o hustotě 38 kg/m3;
chránič pružiny: T3 – přírodní SEACELL vlákno, T4 – přírodní kokosové vlákno;
střed: taštičková pružina,
FYZIOSYSTÉM – 7 zón tuhosti
Amerika

Luxusní pružinová matrace s použitím taštičkových pružin, které zabezpečují perfektní vzrušnost při poutiží i na méně vzdušném podkladě. Matrace se systémem 1000ks jednotlivých taštičkových pružin poskytuje ještě dokonalejší kopírování těla při spánku. Celková výška je 24 cm, poskytuje skutečně komfortní odpočinek při zachování maximální opory těla. Matrace má navíc volitelnou pocitovou tuhost, protože na jedné straně matrace je přidaná vrstva z viscoelastické pěny. Exkluzivní prošitý potahLYOCELL, snímatelný, pratelný, se zvýšeným okrajem a všitou 3D mřížkou, maximálně umocňuje dokonalost matrace. Vhodné uložení na pevný podklad.

potah LYOCELL prošitý PES vláknem-gramáž 300g/m2, v boku všitá 3D textilie;
vrchní profil: viskoelastická – líná pěna ahydrolatexová deska;
střed: taštičková pružina – SYSTÉM 1000;
spodní deska: hydrolatexová deska;
FYZIOSYSTÉM – 7 zón tuhosti

0 komentářů u “Více jak 100 let spokojeného spaní na pružinových matracích.