Bytový design a psychologie barev 4. část – růžová a fialová

Zajímá vás využití růžové a fialové barvy v interiéru? Pak je tato část právě pro vás. Podívejte se jak působí hravá růžová a výstřední fialová. Možná, že objevíte budoucí styl vašich interiérů.

Růžová barva

Růžová je hřejivá barva, která dokáže udělat prostor hravým, ale i ženským. Trik je ve výběru správného odstínu. Růžová je jedna z barev, které zrovna nevedou žebříčku nejpoužívanějších barev v interiéru.

Většina lidí si pod růžovou představí dívčí pokoj, ale tato barva dokáže vykouzlit mnohem víc. Jasný sytý tón naznačuje energii a lesk. Na druhou stranu měkký odstín růžové může působit zdrženlivě. Růžová s béžovými tóny vytváří uklidňující pocit.

Máte-li rádi na zdech bílou barvu, není od řeči vyzkoušet s velmi lehkým nádechem růžové. Intenzivnější růžovou můžete použít pro místa, kde netrávíte tolik času – například vchod. Interiérový design využívá například malinově růžovou do jídelny, kde skutečně podtrhne funkci tohoto místa. Navíc odráží světlo a navozuje příjemný teplý pocit.

Růžovou lze spárovat i s jinými barvami včetně čokoládově hnědé, černé, mátově zelené, kovově zlaté nebo bílé k vytvoření různých nálad. Kombinace růžové s hnědou nebo béžovou vypadá až sofistikovaně. Hodí se do jídelny nebo ložnice. Odborníci na interiérový design ví, že má růžová tendenci vypadat sladce až sentimentálně, takže je vždy třeba hlubokého zamyšlení  nad tím, co chcete růžovou v interiéru sdělit a jak se chcete cítit.

Fialová barva

Fialová je často považována za barvu výstřední až tajemnou. Je hodně náladová, ale také okouzlující, duchovní a dá se říci i mystická. Je to barva tvořivosti a určité elegance. Kombinuje se například s modrou nebo červenou. Interiérový design využívá fialovou například pro výraz exotiky v různých částech domácnosti.

Fialová může být velmi dramatická, ale také uklidňují. Vše záleží na zvoleném odstínu. Fialové barvy se pohybují od světlých levandulových tónů až po tmavé švestkové tóny. Zajímavě umístěné fialové akcenty, mohou být právě to, co vytvoří celou novou atmosféru interiéru. Levandulová s šedou vytváří měkký vzhled a hodí se například pro formální vzhled obývacího pokoje. Fialová se také hodí k žluté nebo bílé barvě.

Nutno dodat, že tmavé fialové tóny absorbují světlo a do menších místností se hodí jen v menším množství. Na toaletě nebo v koupelně na druhou stranu najdou tóny fialové svěží využití.

0 komentářů u “Bytový design a psychologie barev 4. část – růžová a fialová