Profese řidiče kamionu a zdravý životní styl – lze to skloubit?

Stravování, pohyb a odpočinek ve všedním dni řidičů

Erkrath, 09.03.2016 – Často je to naše profese, která předurčuje, zda můžeme vést zdravý život či nikoliv. Zejména řidiči kamionů musí překonávat mnoho omezení a překážek, chtějí-li zůstat v kondici. Dlouhé sezení, nepravidelná strava a pracovní směny, ale i stres, osamělost či obavy k dobrému zdraví jistě nepřispívají. Stále více firem si uvědomuje, že musí zlepšit kvalitu života svých řidičů a stále více firem také zjišťuje, že se to rozhodně vyplatí.

Pracovní podmínky bezpochyby ovlivňují zdraví zaměstnanců. A zdraví se zase odráží v jejich pracovním výkonu. V případě řidičů kamionů nejsou pracovní podmínky samy o sobě ty nejlepší: nepřetržité vibrace, které se přenáší na tělo, hluk, práce na směny, nedostatek odpočinku, náročná poloha vsedě na dlouhých trasách atd. A nejen to. Ani pracovní prostředí není právě zdravé, řidiči vdechují oxid uhelnatý, oxid siřičitý a další škodlivé plyny. Stačí si představit, že bychom toto pracovní prostředí přenesli na práci v kanceláři.

Zaměstnavatelé a zaměstnanci by měli spojit síly

Každý může pochopitelně svobodně rozhodovat o svém životním stylu, své výživě či množství tělesného pohybu. Výzkumy však ukazují, že mnoho řidičů nákladních vozů neví, jak mohou s malou námahou udělat něco smysluplného pro sebe a své zdraví. A právě tady mají šanci firmy, které v tom budou své zaměstnance podporovat. Stále více firem radí svým zaměstnancům v otázkách výživy, tělesné aktivity, kontroly hmotnosti či odpočinku. Někteří zaměstnavatelé se snaží reorganizovat práci a vytvořit pracovní prostředí, které zdravý životní styl podporují. Prvním krokem je zavedení pravidelných, prodloužených přestávek tak, aby se řidiči mohli najíst a zároveň provést pár cviků.

Tato opatření nejenže zlepšují zdraví zaměstnanců, nýbrž se vyplatí i samotné firmě. Nižší nemocnost řidičů totiž může přinést zásadní ulehčení v každodenní organizaci.

Možná to vše zní jako utopie, ale již existují firmy, které inovativními opatřeními podporují zdraví svých řidičů.

Případové studie

Příkladem je belgická firma Van Dievel, která disponuje 60 vlastními nákladními vozy a zaměstnává více než 90 řidičů. Zaměstnává také lékaře, ke kterému řidiči chodí na každoroční pravidelnou prohlídku. Společně s lékařem, externím specialistou na ergonomii a osmi řidiči navíc firma vytvořila tréninkový program a brožuru, která ukazuje, jak mohou řidiči pracovat zdravěji a předcházet onemocněním svalů a páteře.

Dalším příkladem je dopravce Finlandia a jeho projekt „Tim Truckers“ s podtitulem „Řidič kamionu v dobré kondici“. V rámci tohoto projektu firma nejprve vyvinula program, během nějž se řidiči nejdříve podrobí kontrole u interního závodního lékaře.

Pokud ten odhalí a diagnostikuje problémy, nejprve řidiči předběžně poradí a následně jej odešle ke specialistovi, který provede potřebné testy. Závodní lékař však řidiče na této dlouhé cestě doprovází. Kromě toho Finlandia zorganizovala rozvážku obědů pro řidiče nákladních vozů s výběrem zdravých jídel, aby měli řidiči místo rychlého občerstvení zajištěnu zdravou stravu. Kromě stravování hraje velkou roli také odpočinek. Pracovní směny a trasy plánuje psycholožka tak, aby měli řidiči dostatek času si odpočinout.

O zdraví řidičů nákladních vozů se však nestarají jen firmy, ale i sdružení, jako například „DocStop für Europäer e.V.“. Toto sdružení bylo založeno v roce 2007 za účelem lepší lékařské péče pro všechny profesní řidiče/řidičky na evropských silnicích. Pokud má řidič/ka cestou zdravotní problémy, zavolá na jednotnou horkou linku DocStop, která funguje přes ADAC TruckService. Sdělí své problémy, pozici a trasu a následně se dozví, kde se nachází nejbližší pobočka DocStop a vhodná možnost zaparkování na trase. Tam je pak řidič ošetřen lékařem. V současnosti již existuje 535 poboček DocStop v celé Evropě a celkem více než 100 podporovatelů a partnerů, mezi nimi například TimoCom Soft-und Hardware GmbH.

Na těchto příkladech vidíme, že dopravní firmy a sdružení mohou velkou měrou přispět k dobrému zdraví řidičů nákladních vozů. Tato opatření vytváří, zejména ve firmách, lepší pracovní atmosféru, zlepšují přístup zaměstnanců k práci a především vytváří pocit, že se zaměstnavatel o své zaměstnance stará.

A co Vaše firma? Dbá na zdraví zaměstnanců a bere toto téma vážně?

Více informací o TimoCom naleznete na www.timocom.cz

0 komentářů u “Profese řidiče kamionu a zdravý životní styl – lze to skloubit?