Test nástroje Leatherman Wave

Rozhodli jsme se s Vámi podělit o zkušenosti s nejžádanějším modelem Wave, který používáme už 4 roky a za celou dobu jsme jej nikdy nešetřili. Nejde tedy o test nového, právě vybaleného produktu.

Leatherman Wave není ve světě nářaďových nožů žádným nováčkem, na trhu se objevil už v roce 1998 a prodává se dodnes. Vždyť proč měnit něco, co funguje? V roce 2004 přišla lehká inovace původního Wave a ta nesla název „New Wave“.

Za necelá dvě desetiletí se stal Wave nejprodávanějším a nejoblíbenějším model od Leathermanu. Proč tomu tak je pochopíte při prvním chycení do ruky a vyzkoušením několika nástrojů. Je to pěkně festovní věcička vážící celých 241 g, komplet vyrobená z nerezové oceli a s délkou 10 cm ve složeném stavu. Díky těmto proporcím jej výrobce řadí do tzv. „Full size“ kategorie nástrojů, které jsou schopny ve většině případů nahradit normální nářadí.

Tělo nástroje má lesklou úpravu a na obou stranách vyražená slova „Leatherman Wave“. V zavřeném stavu umožňuje používání celkem čtyř, respektive pěti nástrojů. Jsou jimi dva nože, jeden s klasickým, hladkým ostřím, druhý se zubatým ostřím. Oba jsou z oceli 420HC a lze je otevírat jednou rukou – velmi praktické! Dále zde najdeme pilník s hrubší a jemnější stranou a pak velmi schopnou pilku na dřevo, která je opravdu hodně ostrá. Pátým „nástrojem“ se pak rozumí vytahovací kovové oko, které může sloužit např. jako úchyt na popruh.

Po rozevření nástroje se nám v rukou objeví plnohodnotné „kombinované“ kleště, ty poslouží jak pro uchycení nebo utažení, tak pro štípání drátů. V dolní části je také malý otvor, kterým lze „oloupat“ izolace z menších kabelů.

Dalšími vnitřními nástroji jsou pak:

 • Otvírák na konzervy a víčka lahví
 • Slot s vyměnitelným oboustranným bitem velkého křížového a plochého šroubováku
 • Velký plochý šroubovák, který bychom se nebáli použít i jako menší páčidlo
 • Slot s vyměnitelným oboustranným bitem malého křížového a plochého šroubováku
 • Nůžky s vratným mechanismem
 • Měřítka na vnitřní straně „křídel“ nástroje, které měří 19 cm, respektive 7,5 palce.

Nutno dodat, že každý nástroj je vybaven pojistkou, bezpečnost práce je tedy vysoká! Všechny nástroje se otevírají lehce, není třeba nic rvát silou a nepotřebujete ani dlouhé nehty.

Pojistka vnějších nástrojů

Vzhledem k váze a rozměrům je k modelu dodáváno originální pouzdro na opasek – u námi testovaného modelu to bylo pouzdro kožené (respektive koženo-nylonové), se zapínáním na druk. Mimo tuto variantu se také k Wave dodává pouzdro nylonové, se zapínáním na suchý zip. Naše pouzdro je vybaveno hlavní kapsou na nástroj, menší kapsou na drobnosti (nosíme tam náplasti:)) a dvěmi vertikálními kapsičkami po stranách přístroje, které lze využít např. na propisku. Do hlavní kapsy se pohodlně vejde nástroj i s náhradní sadou bitů. Pouzdro je bezpečné a nikdy se nám nestalo, že by se nám například omylem otevřelo. Kromě trochu „vyšisované“ černé barvy od slunce a odírání je pořád jako nové. Pouzdro disponuje i vychytávkou spočívající v tom, že pokud z vnitřních nástrojů používáte např. kleště a potřebujete si je na chvíli odložit, ale nemáte kam a nemůžete je složit, stačí otevřený nástroj vložit špičkou kleští do otevřeného pouzdro, na jehož dně je tomu uzpůsobený otvor a špička kleští jím proleze a nástroj tak zůstane „zafixován“. Jednoduché a účelné.

Praktické zkušenosti s tímto nástrojem nás přesvědčily o tom, že je to opravdu univerzální pomocník, který Vám bude sloužit celý život. Po všech těch ostrouhaných klaccích, nakrájených chlebech, rozetřených pomazánkách, nakrájených párcích, nařezaných větvích, ostříhaných nehtech a papírech, upilovaných nehtech, zašroubovaných šroubech a šroubcích, otevřených lahvích od piva, přeštípnutých drátech… Zkrátka nůž toho zažil hodně a nyní po čtyřech letech používání, nejeví kromě mírně otupené čepele nože s hladkým ostřím a pár škrábanci na svém lesklém „kabátku“, žádné známky opotřebování.

Plusy:

 • Pořádný nástroj pro chlapské ruce
 • Vyváženost nástrojů (není zaměřen na konkrétní činnost)
 • Zhotoven z nerezové oceli
 • Téměř žádné opotřebování po 4 letech

Mínusy:

 • Nošený v kapse, bez pouzdra už jde cítit
 • Lesklý povrch je náchylný k poškrábání

Produkt si můžete prohlédnout zde.

Příspěvek byl publikován v rubrice PR články a jeho autorem je multitools.cz. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

0 komentářů u “Test nástroje Leatherman Wave