Test nože Bear Grylls Ultra Compact Fixed

Malý ale šikovný Gerber.

Při prvním pohledu „naživo“ jsem na nůž Gerber Bear Grylls Ultra Compact Fixed, koukal celkem s nedůvěrou a říkal si, co je to za hračku. Jak jsem později zjistil, jde o pěkně ostrou hračku pro velké kluky. Malý nožík s praktickým pouzdrem v tradičních barvách edice Bear Grylls, tedy dominantní černou a oranžovou barvou působí velmi pěkně. Dá se říct, že tato kombinace barev a především pak oranžová je jakousi „základovou“ barvou pro „správné“ outdoorové vybavení a Gerber není jediný, kdo na tuto barvu sází. Ne všem se však výrazné barvy zamlouvají a mají rádi konzervativní vzhled. Nicméně já osobně mám oranžovou rád a sám si ji spojuji s výrobky určenými pro sport a outdoorové aktivity. Vidím v této barvě i velkou výhodu v tom, že v přírodě zkrátka razí a oranžový předmět najdete v zelené trávě či na hnědém listí podstatně snadněji, než předmět černý. Takže za mě k použitým barvám palec nahoru.

 

Obsahem blistrového balení je samotný nůž, plastové pouzdro se šňůrkou a příručka pro přežití v přírodě od mistra Beara Gryllse.

Teď k samotnému zpracování nožíku, zmínit je třeba, že jde o tzv. Full Tang konstrukci, tzn. že je nůž vyroben od špičky čepele po patku rukojeti z jednoho kusu oceli. Na konci rukojeti se potom nachází praktický otvor na provléknutí šňůry. Čepel nože je vyrobena ze 7Cr17MoV nerezové oceli, tedy ekvivalentu nejrozšířenějšího typu 440A. Má matně šedou úpravu a nechybí na ni ani světlým písmem napsaný název výrobce a „podpis“ Beara Gryllse. Od výroby je čepel velmi dobře nabroušená. Materiál rukojeti je plast s „pogumovaným“ vzorem, z ruky určitě nevyklouzne i díky výraznému vybrání pro ukazováček, případně i prostředníček.

 

Co se pouzdra týče, to je vyrobeno komplet z tvrzeného plastu. Co se mi na něm líbí je to, že lze uchytit prakticky na cokoli, opasek, obuv, nosné systémy, nebo si jej díky přiložené šňůrce můžete pověsit na krk. Pouzdro je velmi kompaktní a ploché, spolu s malým nožíkem, který do něj zajede celou svou čepelí, jde o perfektní komplet pro skryté a zároveň bezpečné nošení. Nůž v pouzdře drží díky malým plastovým výstupkům, které se nacházejí na začátku rukojeti. Tyto se pak „zacvaknou“ do příslušných otvorů v pouzdře. Kolik vsunutí a vytáhnutí nože do a z pouzdra tyto výstupky vydrží je otázkou, nicméně subjektivně vypadají odolně a například při běhu s nožem v pouzdře pověšeném na krku se mi jej nepodařilo poměrně velkými rázy „vytratit“.

 

S Ultra Compactem jsem zkoušel strouhat dřevo, řezat tenké plátky z jablka, zapichovat jej do dřeva, házet proti dřevěné stěně atd., s používáním jsem byl velmi spokojen. S nožem se pracuje pohodlně, během všech činností jsem nad ním měl pořád dostatečnou kontrolu, což souvisí s jeho nízkou váhou, pouhých 128 g. Na druhou stranu je potřeba říct, že svému názvu Ultra Compact Fixed opravdu dostává, protože je vhodný spíše do menších až středně velkých rukou. V pořádných chlapských rukou by mohl být u určitých činností nepohodlný. Toto je ale jediné negativum, které mě během celého testování i po něm napadlo. Kdo chce kvalitní kompaktní nůž s pouzdrem za slušné peníze, určitě bude s tímto příjemným nožíkem spokojen.

Plusy:

  • Čepel z kvalitní oceli
  • Pogumovaná a bezpečná rukojeť
  • Kompaktní rozměry jak nože tak pouzdra pro skryté nošení

Mínusy:

  • Ve větších rukou je hůře ovladatelný

Nůž můžete zakoupit zde.

 

Autor: Voza

0 komentářů u “Test nože Bear Grylls Ultra Compact Fixed