Trávníky kvetoucí – okrasná louka

Způsob pěstování trávníku na zahradě.

Pokud máme již připraven návrh zahrady a víme jak budeme při realizaci naší nové zahrady postupovat, můžeme se zaměřovat na jednotlivé části, které nám budou naši zahradu doplňovat. Pěknou částí zahrady také bývá rozkvetlý trávník sečený méně pravidelně jsou trávníky kvetoucí – okrasná louka. Většinou se doporučuje pozvat si na založení trávníku realizátorskou firmu, která zajišťuje tyto zahradnické služby. Je možno vše ale dotáhnout do konce i svépomocí. Výsledný efekt je estetický, ale i praktický (a to bych zdůraznil). Sekání trávníku totiž není třeba provádět tak často.  Může se sekat  pouze v červenci a před zimou. Při správném zakládání trávníků kvetoucích, vyžadují tyto trávníky celkově mnohem méně času a peněz, než trávníky  nízko sečené. Bývají situovány v pohledové, méně  využívané části zahrady. Méně pravidelné  sekání umožňuje rostlinám vykvést, semenům dozrát  a louka se tak stává samostatně fungujícím biotopem, kde se vyselektují původní a na místě přirozené  druhy rostlin. Takto fungující biotop, má samozřejmě pozitivní vliv na své okolí ( rostliny a drobní živočichové, půdní vlhkost apod.). Takto založená „louka“ samozřejmě nemusí být jednolitou plochou, zabírající část zahrady. Je možno zahradu rozčlenit do částí, které se využívají s různou intenzitou. Nízko sečený trávník je vhodný na místech větší zátěže (kolem teras, hrací zóny apod.) a luční trávník naopak na místech pohledových. Je velmi dekorativní, pokud se do louky vysekávají různé cestičky a menší plochy různých tvarů – zahrada získá na kvalitě estetické i funkční.

Místa která se budou sekat pouze dvakrát ročně, budou mít přirozeně snahu se zaplňovat druhy rostlin, které na danou lokalitu patří. Tento jistě žádoucí stav, se dá při zakládání takového trávníku ještě podpořit výsadbou vhodných a odolných druhů rostlin, např. kopretinou. Platí zde ale pravidlo, že čím více druhů rostlin se budeme snažit do naší louky přidat, tím větší budou ztráty. Je proto vhodnější vybrat si několik málo druhu, ale  odolnějších a podle místa vhodnějších rostlin a nesnažit se plochu „zaplavit“ dodanými druhy. Vždy budou nějaké ztráty, ale časem se trávník stabilizuje a začne prosperovat. Pokud dosáhneme tohoto stavu, trávník si nadále nebude vyžadovat náš čas.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům, byt, zahrada a jeho autorem je kulisek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

0 komentářů u “Trávníky kvetoucí – okrasná louka