LED žárovky

Při výběru LED žárovek se kupříkladu můžete řídit několika hlavními znaky. Prvořadý atribut během výběru náhrady klasické či úsporné žárovky za LED žárovku je světelný tok udávaný Lumenech (lm) a prostě řečeno udává kolik světelné elektřiny vyzařuje těleso (žárovka) do prostoru.

Při výběru vhodné žárovky jsme se kdysi řídili výkonem klasických vláknových žárovek. Jenomže u LED a úsporných žárovek již toto porovnání tak jednoznačné není.

Želbohu někteří prodejci uvádějí docela zkreslené údaje o vhodných náhradách klasických vláknových žárovek, vždycky doporučujeme se raději řídit světelným tokem než údaje o wattech. Klasická 60W vláknová žárovka svítivost asi 700 – 750 lm.

Pokud bude někdo tvrdit, že jeho LED žárovka svítivost 500lm a udává jí jako náhradu klasické 60W žárovky tak nemluví pravdu.

Želbohu mnoho prodejců údaje o svítivosti neudává a smíme pouze hádat z jakého důvodu.

Příklady svítivosti

Klasická žárovka o výkonu 25 W svítivost kolem 220lm (lumenů), 40 W 410lm, 60 W 700lm, 75W 920lm, 100 W potom 1400lm. Dle těchto hodnot bychom si měli vybírat vhodnou náhradu žárovky.

Stará (ne)dob klasika

Musíme si v první řadě uvědomit, že Edisonova žárovka je stará již zhruba 130 roků. Její nevýhody jsou již známé. Zjednodušeně se dá říct, že „stará“ žárovka je spíše přímotop. Vláknová žárovka vyzáří kolem 80% potřebné elektřiny jako teplo do prostor místo do námi požadovaného světla, kromě toto vyzařuje i do neviditelných spekter, tedy pro nás neužitečných. Jinou nevýhodou jsou otřesy a vibrace způsobující upadnutí vlákna.

Úsporné žárovky

Modernější nástupce klasických žárovek má taky svoje mouchy. Výhodou je nižší spotřeba i delší čas použitelnosti. Oproti klasice 2000 hodin má zvýšenou dobu použitelnosti okolo 6000 hodin. Generální nevýhodou úsporných trubicových žárovek je časem snížení svítivosti až o 50% a to docela významně. Jinou nevýhodou je pozvolný náběh do plného svitu a také velká náchylnost při častém vypínání a zapínání. Potom i to, že pod teplotou +15°C klesá jejich svítivost i na 50%, obsahují rtuť a jiné nebezpečné látky.

LED žárovky

LED technologie se označuje jako technologií budoucnosti, šetří elektřinu oproti klasickým žárovkám okolo 90% a oproti úsporným žárovkám 50%. LED neobsahují žádné nebezpečné látky, je jim absolutně jedno jestli je neustále zapínáte či vypínáte, jejich životnost jim to nezkrátí, nevadí jím nízké ani vyšší teploty svítí neustále stejně, ať je -40 °C či +30 °C. Led žárovky také vyzařují světlo jen ve viditelném spektru a nespotřebovávají energii zbytečně na svícení v UV či IR spektru. Mají rychlý náběh do plného svitu a neztrácejí tolik na své svítivosti. Nevýhodou je vyšší pořizovací částka, kterou nicméně vyváží použitelnost žárovky i 50 000 hodin, což je přibližně 34 roků pokud svítíte hodně, výhodou je také minimální spotřeba elektřiny. Třeba 12W LED žárovka (analogie 100W vláknové) se Vám úsporou v elektrické energii vrátí přibližně za rok a to značí, že zbylých 33 roků generuje úsporu a to docela podstatnou. Jiné výhodou je, že žárovka svítí na stejnosměrné napětí, které je docela nízké, proto je téměř omezen úraz elektřinou třeba z důvodu navlhčení vodou.

Novodobé LED žárovky máte možnost zakoupit výhodně v e-shopu Levná-LED.cz.

Příspěvek byl publikován v rubrice PR články a jeho autorem je jkucera70. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

0 komentářů u “LED žárovky