V Bardejově a okolí přibyla bronzová socha kata, nové hotely a dětské hřiště

Bardejov a Bardejovské lázně přilákaly více turistů než před rokem

V souvislosti se složitou mezinárodní situací se změnily preference turistů a stále častěji místo zahraničních destinací navštěvují atraktivní místa Slovenska. Tento trend potvrzují i nejnovější výsledky Oblastní organizace cestovního ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov za první pololetí tohoto roku. Návštěvnost regionu Bardejova a okolí vzrostla meziročně odhadem o pětinu. Nárůst turistů pocítili i dvě nejatraktivnější lokality horního Šariše – historické město Bardejov, které je zapsáno do seznamu Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a jedny z nejkrásnějších a nejoblíbenějších lázní na Slovensku – Bardejovské lázně, a. s.

Ředitel Oblastní organizace cestovního ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov Ing. Radomír Jančošek říká: „Cestovní ruch v Bardejově a okolí dosahuje v tomto roce nejlepší čísla za poslední roky. Vděčíme za to zvýšenému zájmu Slováků o domácí destinace, novým atrakcím v regionu i zvýšené propagaci regionu Bardejova a okolí. Bardejovské lázně, které se nacházejí jen 5 km od Bardejova a jsou – spolu s městem Bardejov, nejvýznamnější destinací cestovního ruchu v regionu „ŠARIŠ“ – Bardejov, posílily svou pozici v lázeňství a kongresové turistice. V lednu rozšířily své kapacity o zrekonstruovaný čtyřhvězdičkový kongresový hotel Alexander. Na východ od Vysokých Tater je největším kongresovým hotelem v Prešovském kraji s kapacitou až 300 kongresových míst a ubytováním v 75 luxusně zařízených pokojích. V současnosti lázně dokončují přestavbu historického hotelu Alžběta, který nese jméno rakouské císařovny Alžběty. Slavnostně ho otevřou 21. 8. 2016 během Alžbětinského dne. V centru Bardejovských lázní, před střediskem obchodu a služeb, byla v červnu vytvořena i nová odpočinková a sportovní zóna určená pro nejmenší turisty a rodiny s dětmi. Návštěvníci zde mají k dispozici nové sportovní, zábavné a relaxační hřiště. Lázně připravují i výstavbu golfového hřiště.“

Dodal, že opravdovým magnetem pro turistický ruch se stala bronzová socha kata v životní velikosti, která od začátku června zatraktivňuje Radniční náměstí v Bardejově. Socha pochází z restaurátorské a sochařské dílny otce a syna – Martina a Viktora Kutných, kteří ji financovali spolu se sponzory a přispělo i město Bardejov.

Návštěvníci regionu nebo i domácí obyvatelé mají široké možnosti jak zde strávit volný čas, a to nejen co se týče stálých atrakcí. Do konce léta a na babí léto je připraveno v Bardejově množství zajímavých akcí. Největší akcí ve městě během roku je tradiční reprezentativní Bardejovský jarmark, který se bude letos konat ve dnech 25. – 28. srpna. Město ožije netradičním ruchem obchodníků, řemeslníků a návštěvníky 665. ročníku historického a 45. ročníku novodobého Bardejovského jarmarku. Trhovci se zde představí s již tradičně různorodým spotřebním zbožím, občerstvením, gurmánskými jarmarečními specialitami, řemeslníci s ukázkami svých řemesel a nebudou chybět ani provozovatelé zábavních atrakcí a lunaparků. Během čtyř jarmarečních dní se trhovci a návštěvníci města mohou těšit na bohatý kulturní program všech hudebních žánrů a množství dalších doprovodných akcí.

Bazilika sv. Egidia se rozezní 2., 16. a 30. 8. varhanní hudbou u příležitosti Organových dní Jozefa Grešáka (Varhanní dny Jozefa Grešáka) v podání Krysztofa Lukase. Během léta jsou velmi oblíbené hudební festivaly – patří mezi ně i multižánrový festival Zborovské sladké drevo, který 30. 7. oslaví již své 14. výročí. V pátek 5. 8. si přijdou na své příznivci umění na Vernisáži výstavy Ľuda Ševčíka, milovníky aut určitě potěší Tuning show na Radničním náměstí 6. 8. nebo je k dispozici tradičnější akce ve stejný den – folklorní festival Hažlín. Pro ty nejmenší je tu zase v neděli 31. 7. a 14. 8. Divadelní workshop pro děti. Ve Sportovní hale Mír se bude konat nejúspěšnější představení skupiny Cigánski diabli, Baletu SND, Creadance a sólistů SĽUKu – Carmen à la gypsy Devils a to 17. 9. 2016.

Atraktivními akcemi potěší turisty i Bardejovské lázně. Během prázdninových měsíců červenec – srpen se každý druhý víkend koná pro děti Animační program na koupališti. Na 14. 8. se připravuje Folklorní festival – se začátkem v 13:00 hod. v areálu u Lázeňské Dvorany. Bude to přehled folklorních souborů spojený s bohatým doprovodným programem a animačními aktivitami pro děti. Letošní vzpomínková slavnost na počest třítýdenní návštěvy císařovny Alžběty – Alžbětinský den bude netradiční. Bude se konat 21.8. u památníku císařovny Alžběty, zvané Sissi. V září 2016 budou návštěvníky lázní bavit hudební představení u kolonády – ve dnech 10. 9. a 17. 9. (soboty) na pódiu u Lázeňské kolonády. Následuje 4. 9. Přehled dechových hudeb a Pivní festival s prezentací několika druhů piv firmy Heineken Slovakia. Nebude chybět ani 2. ročník Hornošarišského vinného festivalu. Na 24. 9. se připravuje prezentace několika slovenských vinařství, bohaté doprovodné akce a kulturní program a to v areálu před Lázeňskou kolonádou.

V regionu „Šariš“ – Bardejov mohou návštěvníci navštívit i stálé památky či turistická místa, mezi které patří například Lesnická naučná stezka ČIERNA MLÁKA v Bardejovských lázních, či tamní Skanzen – Muzeum lidové architektury, který je nejstarším zařízením svého druhu na Slovensku. Příjemným cílem výletů je i Sluneční Majer – agroturistické zařízení v Stebníckej Huti (13 km od lázní) a Zborov (9 km od lázní) – největší obec Bardejovského okresu známá hradem Makovica. Přímo z Bardejovských lázní přes Zborovský hrad je vybudovaná okružní naučná stezka (cca 4 hod.) Nad hradním vrchem je nejstarší přírodní rezervace v okrese se smíšeným bukovým, habrovým a dubovým porostem na rozloze 24 ha. Zajímavou architektonickou památkou Zborova je i Rákocziova kaple z roku 1640 v kostele sv. Markéty, vojenský hřbitov z 1. sv. války, památník z 1. sv. války věnovaný 28. pražskému pluku a vojenský hřbitov z 2. sv. války.

Bardejov a okolí jsou ideální destinací pro dovolenou a nejsou ani daleko. Z Ostravy trvá nejkratší cesta od 4 hodin a 5 minut (340 km) a podobně z Brna (465 km) se dá projít autem za 4 a půl hodiny. Cesta autem z Prahy do Bardejova trvá cca 7 a půl hodiny (cca 700 km).

Více je na: www.bardejov.sk, www.kupele-bj.sk, www.zborov.sk

0 komentářů u “V Bardejově a okolí přibyla bronzová socha kata, nové hotely a dětské hřiště